Höststipendiater

2020
Julia K Persson, keramik – Konsthögskolan Oslo. 15 000kr
Patrik Lundborg, möbelsnickeri – Capellagården. 15 000kr
Gustav Nilsson, möbelsnickeri – Capellagården. 15 000kr
Rasmus Larsson, möbelsnickeri – Capellagården. 15 000kr

2019
Ronja Reuber, textil formgivning och design – Beckmans designhögskola
Alva Lingestål, textil och mode – Beckmans designhögskola
Frida Hjelte Jonasson, design och mode – Esmond Paris
Axel Landström, industridesign – Lunds universitet
Emmeli Rolleberg, keramik – HDK
Louise Björnram, hattmakare – Borås lärlingsutbildning

2018
Carl Angtoft, möbelsnickare – Malmstenskolan
Linda Morell, fri konst, metall och porslin – Universitetet i Bergen
Ingrid Blix, fri konst, textil – Gerrit Rietveld Academie i Amsterdam
Nellie Jonsson, keramik – Konsthögskolan i Oslo
Laura Liib, keramik – Konsthögskolan i Oslo

2017
Caroline Harrius, keramik – Konsthögskolan i Oslo
Olov Eriksson, industridesign – Lunds universitet
Anna Spaak, inredningsarkitektur – Konstfack
Lotta Grimborg, textil och skulptur – HDK
Fo Phan, design och mode – Beckmans
Elin Söderlind, glas och industridesign – Konstfack

2016
Jonatan Hedetoft , traditionell slöjd – HDK
Klara Silvemark, textiltryck – HDK
Alexandra Michelsen, möbelformgivning – Capellagården
Sara Annsofidotter, skulptur – Konstakademin Köpenhamn

2015
Astrid Sjöberg, textil – Handarbetets vänner
Måns Lundkvist, möbelsnickare – Capellagården
Hanna Björkdahl, keramik – Kunsthögskolen i Oslo
Matilda Söderberg, mode – Central Saint Martins, London
Emil Carlsiö, fri konst – Akademin Valand
Alexander Skats, fri konst – Akademin Valand

2014
Lisa Nilsson, textil – Konstfack
Kristina Lundberg, textil – Kunstakademiets Designskole, Köpenhamn
Stina Eldsten, textil – Kunstakademiets Designskole, Köpenhamn
My Lindström, herrskrädderi – Leksands YH
Sara Lundkvist, glas – Konstfack
Virginija Kliseviciute, keramik o sten – HDK
Gustav Max Lindholm, industridesign – LTH

2013
Axel Lexberg, möbeldesign,arkitektur – Stenebyskolan
Emelie Johansson, textil – Textilhögskolan Borås
Emma Melin, textil – Instituto Europeo di Design
Anneli Tegelberg, textil – Konstfack
Petter Olsson, möbeldesign – Stenebyskolan
Hanne Ossler, möbelsnickeri – Köbenhavns tekniske skole

2012
Elisabeth Axelsson, textil – Konstfack
Emilie Karlberg, HV textil
André Ekström, trä – Capellagården
Per Ingvad, möbel – HDK Steneby
Matilda Kästel, glas – Konstfack

2011
Nina Homann, BFA – Carl Malmstensskolan
Jessika Källeskog, möbel/inredning MFA – Konstfack
Gustav Persson, möbel/inredning MFA – Konstfack
Amanda Boierth, textil – Kunstakademiets Designskole Köpenhamn
Therese Hurtig – Idun Lovèns konstskola

2010
Petter Thörne, möbel/inredning – Konstfack
Eva-Johanna Sandberg, Designprogrammet – HDK
Lisa Våglund, modedesign – Danmarks designskole
Kajsa Ramberg, läder-skinn-päls – Stenebyskolan
Olle Norås, järn o stål offentlig gestaltning – Stenebyskolan
Tove Jansson, BFA – Beckmans